haihongyuan.com
海量文库 文档专家
全站搜索:
您现在的位置:首页 > 初中教育 > 初中英语初中英语

Lesson 17 Who Will Buy It

发布时间:2013-11-19 13:50:05  

Lesson 17 Who Will Buy It?

1. 知识目标:能记住的词汇和短语。

单词 money , pay , pay for, price, advertising, product, ad=advertisement 短 语 invite to do sth., make money , pay for .,something good to eat ,think of a way.

2.

3. 能力目标:通过读对话运用所学句型,会用英语谈论购物。 情感目标:谈论如何赚钱,感受通过自己努力实现愿望的快乐。

重点难点

1.会说与购物和销售相关的词汇和句式。

2.学写产品广告。

学法指导

1.

2. 反复朗读对话,用不同符号或颜色勾画单词、词汇和句型。 独立完成自由学习部分,尝试完成合作探究,整理疑难问题。

自主学习

A. 温故而知新

Can you remember these sentences?(写一写,读一读)

我能为你做什么呢?(售货员问顾客)____________________

这个怎么样?_______________________________

这个东西多少钱?____________________________

太贵了,有更便宜的吗?__________________________

B.预习导学

任务一.快乐体验(反复读本课单词)

(一)考考你的记忆力,根据句意及首字母提示补全单词。

1.

2.

3.

4. I’m gong to invent a new p________. Do you often carry m_______ in your pocket? Each student should p______$10 for this book. You could find some a_______ around you when you wake up.

5.You get cars in Europe at very low p________.

(二)单词预习自评:我把本课单词读了______遍,读准确了_____个,能写出________个。

任务二.

1.仔细阅读课文,用红色笔圈出课文中重点短语,完成英汉互译。

⑴挣钱____________ ⑵想出一个办法_____________________

⑶好吃的东西____________⑷制作一些标语___________________

⑸发明一个新的产品___________ ⑹为.....付款_______________

⑺一些广告__________ ⑻four for a dollar_________________

⑼Everybody likes cookies .________________________

2.精读课文,Answer these questions.(请反复读对话,用红色笔作批注理解课文大意,在课文中找出与下面问题有关的句子,用蓝色笔画出来。)

② Why do Jenny Danny and Brain need money? How much does a player need?

③ What will Brian do in order to(为了) make money? What about Jenny and Danny?

合作探究

Language Note (句式我分析,问题我解决)

1. Our basketball team has been invited to play in another city.

句子中动词 invite 的意思是______ 过去式和过去分词分别是________你能写出几个关于动词invite的短语有哪些 ______________读句子Thank you for your invitation.思考画线单词是__________词。你发现了_______________________.

2. But the trip costs a lot of money .Each player needs to pay $50.句中的cost与pay 都是花费,你还知道有什么词是“花费”________._________.你知道这个花费的区别吗?试着写下来吧。

3.I’ll bake something good to eat.

还记得句中“something good”用法吗?是______________

Something to eat的用法是__________________

你能仿照something to eat写出下面一些短语吗?

喝的东西_____________ 住的房子_____________________

要做的事_____________ 要洗的衣服__________________

Try to make a sentence:

4. What will be your price?

你知道price的用法吗?看看下面的用法,请总结规律

The price of the house is high / low.

The house is expensive/dear.

我的所得:名词price 做主语,价高用________价低用_______修饰商品做主语,价高用___________价低用_________修饰。

想一想你肯定能写出同义句---“What is the price of the book ? 15 yuan”=_______________? --–“15 yuan.”

短语“?的价格”,你会说吗?________________________

你还见过哪些问价格的句子,请试着写出来。

【拓展延伸】ADS FOR NEW PRODUCTS

Try making an ad for a new product in many ways.

【当堂检测】

Ⅰ.单项选择

( )1.I bought a new dictionary and it ________me 30yuan.

A. paid B. spent C. took D. cost

( )2.—Do you have lots of toys__________________?

—Yes, I make some money.

A. to play B. play with C. to play with D. cost

( )3. She spent 100 yuan on her chess.( 选出同义短语)

A.cost , for B.paid ,for C.look to D.used ,for

( )9.—Don’t you think 400 thousand yuan ,is the right _______of the hones?

—No,It’s more than I can afford.

A.money B.price C.value D.cost

Ⅱ.补全对话【中考链接】

A.____________________

B. I’d like to buy a shirt for my son.

A.

B.

A. Here are some shirt for the boys,______________________. It’s nice, but I think its too big for him. What about that one?

B.

A.

B.

A.

B.

A. _______________, my son likes lighter shirt. Here is one with a lighter colour.Is it OK? Yes ,Ill take it ,______________________ It’s 120 yuan. 120 yuan? ____________________. Well,it’s a little dear.But I think it’s the nicest in the shop.

A.How much is it ? E.It looks very nice.

B.Can I help you ? F.How about this one?

C.Do you have any cheaper ones? G.It’s very expensive.

D.The colour is too dark.

网站首页网站地图 站长统计
All rights reserved Powered by 海文库
copyright ©right 2010-2011。
文档资料库内容来自网络,如有侵犯请联系客服。zhit326@126.com