haihongyuan.com
海量文库 文档专家
全站搜索:
您现在的位置:首页 > 初中教育 > 初中英语初中英语

Unit 7 How much are these socks

发布时间:2013-12-09 14:32:30  

Unit 7 How much are these socks?

The First Period

Teaching aims and demands:

1. Learn the new words and expressions: sock, shirt, T-shirt, shorts, shorts, sweater, shoe, skirt, sale, dollar, pants, buy, sell, clothes, store, how much

2. Learn how to ask about the prices.

Important points:

1. New words and expressions: sock, shirt, T-shirt, shorts, shorts, sweater, shoe, skirt, sale, dollar, pants, buy, sell, clothes, store, how much

2. Learn how to ask about the prices: How much is ?? It’s?/ How much are ?? They’re?

Difficult Points: Learn how to ask about the prices.

Step One: Warming-up and Revision

1. Greeting

2. A Guessing game

Show a box to the students and let the students guess: “What’s in the box?”. The teacher can say like this: It’s your good friend. It’s not too big. You can put many books and your pencil-box in it. Every day you go to school with it on your back. (A bag). Yes, It’s a bag. And what colour is it? Can you guess? You can ask like this: Is it red? Is it black??

Step Two: Presentation

Teacher: I like this bag very much. I buy it from a clothes store. It’s my friend, Betty’s clothes store. They sell many other clothes. What other clothes do they sell? They sell?.

Show the pictures and present the new words: sock, T-shirt, shorts, sweater, pants, shoes, skirts, sweater

Step Three: Practice

1. Match the words with the pictures on the blackboard.

2. Match the words with the things in the pictures. (1a)

3. Listen and circle the things in the pictures you hear. (1b)

Step Four: Presentation

Teacher: Show the bag and tell the students: Look at this red and yellow bag, How much is it? Do you know? It’s 5 dollars.

Show a pair of shoes with the price: Are these bags? No, they’re shoes.

How much are they? They are 10 dollars. Show other things and ask the students: How much is it? How much are they?

Step Five: Pairwork Show the picture of the clothes and practice the conversation like this: A: How much is this T-shirt? B: It’s seven dollars.

A: How much are these socks? B: They’re two dollars.

Then make their own conversations.

Step Five: Memory Challenge

Take away the prices from clothes, and ask the students: Do you remember the prices of the clothes in the picture? Let’s see who has the best memory.

One student asks: How much is/are?? He or She can ask any student in the classroom to answer the question.

Step Six: Interview

Ask the students to make a survey to their friends and get the information about the prices, the colors of their clothes they are wearing today, write down the information. Then report to the others like this: My best friend is Lucy. Lucy’s bag is red. It’s 20 yuan. Her shoes are ?.

Homework:

1. Copy and recite the new words

2. Make a survey to your mother and your father about the information of the prices

of her clothes.

板书设计:

教后反思:

The Second Period

Teaching aims and demands:

1. Revise the use of the pronouns: this, that, these, those

2. Learn the news words and expressions

3. Learn how to talk about the clothing, how to shop and how to thank others.

4. The verb(is/are) must agree with its subject in number.

Important points:

1. New words and expressions: big, small, short, long, clerk, help, want, example ,

Here you are, You’re welcome, I’ll take it, Can I help you?

2. Talk about the clothing and thank someone.

Difficult points:

The verb(is/are)must agree with its subject in number.

Step One: Warming-up and Revision

1. A memory challenge: Show a flash, let the students write down what they see in

the flash quickly: Let’s see who has the best memory.

2. A report about the information about their parents’ clothes.

Teacher: Yesterday I asked you to make a survey and get the information about your parents’ clothes. Did you do it? Who can say something about your parents’ clothes?

Step Two: Presentation 1.The teacher tells the students: My friend has a clothes store. There are many things in the store. Here are two bags from her store. Show the two bags with prices and tell the students: Look at these two bags: This bag is red. It’s four dollars. It’s big. And this bag is blue, It’s 3 dollars. It’s small.

Show two pairs of socks. Now look at the socks. This pair of socks is long. It’s six dollars. And this pair is short. It’s only four dollars.

2. Look at the pictures of 1c: Ask the students to compare with the hats, T-shirts.

3. Ask the students to compare with the things on their desks and say some sentences

like this: My ruler is long, Mike’s ruler is short?.

Step Three: Listening

Tell the students: In my friend’s shop, they sell many clothes in many colors. What things do they sell? Do you want to know?

1. Listen to the conversations. Circle the things you hear. (2a)

2. How much are they? Listen again and write down the price tags.

Step Four: Practice (2c)

1. Pair work: Check out the answers like this: A: How much is the black bag? B: It’s nine dollars.

A: How much are the blue socks? B: They’re seven dollars.

2. Group work: The memory Game:

Tell the students: This is a memory game. Each person says the name of an item of the clothing and a price. You have to remember all the items and all the prices you hear.

Example: Have the first person say the sentence like one in the book. Then ask the second person to repeat the first sentence and add a sentence about another item of the clothing and price, the third person says the first two sentences and then add one? Step Five: Presentation Tell the students: One day, Mary comes to my friend’s store, and she wants to buy some things.

1. Listen and find out:

What does Mary want to buy? What colour is it? How much is it?

2. Try to fill in the blanks in the conversation (3a)

Step Six: Pairwork

1. Talk about these things in the picture according to 3a, then make their own conversation.

Homework:

1. Copy and recite the new words

2. Write down the conversation

板书设计:

教后反思:

The Third period

Teaching aims and demands:

1. Learn the numbers 10-39 and expressions

2. Continue to learn how to talk about the clothing and how to ask about the prices. Important and difficult points:

1. Learn the numbers 10-39

2. Learn how to talk about the clothing.

Step One: warming-up and Revision

Greet the students and get their personal information: What’s your telephone number? What’s your father’s mobile phone number? What’s your bike number? Revise the numbers 0—9

Step Two: Presentation

Show a big form, let the students count from one?, ask them to try to count from 10-19,then the teacher writes down the numbers on the blackboard.

Let the students try to get the rule by themselves. Then present the numbers: 20-29, 30-39.

Step Three: Practice

1. Listen and repeat(1b): Play the recording for the first time, students only

listen. Then play it again, students listen and repeat.

2. write a number in(1a)next to the correct word below. Which two rows of numbers

are in the wrong place?(1b)

3. Listen and circle the numbers.(2a): Tell the students: I will play a recording

of a conversation. You’ll hear Lisa and her mother talking about buying things. First listen carefully, then listen again and circle the numbers.

4. A game: Which group is the best? Divide the students into several big groups, each group count from one to 39, Let’s see which group is quicker and better. Step Four: Listen and say

You will hear the recording of Lisa and her mother again,

1.Listen to their conversation and circle the things that Lisa and her mother talk about.

2.Listen and check the things Lisa buys.

Step Five: Pairwork

1. In pairs, suppose one is Lisa, and the other is Lisa’s mother, ask and answer

the questions about the clothes in the picture above.

2. Please say something about the things they talk about.

Example: The red socks are 8 dollars. The green sweater is 20 dollars. ?. Homework:

1. Copy and recite the new words

2. Self Check3: Read the ad and fill in the price tags.

3. Write down the passage about what Lisa and her mother talk about..

教后反思:

The Fourth Period

Teaching aims and demands:

1. Learn the new words and expressions.

2. Learn how to get the information from the reading materials.

3. Learn how to write an ad.

Important points:

1. Words and expressions: come, very, price, each, anybody, afford, our, see,

yourself, sorry, buy?from, sell?to

2. Learn how to write an ad

3. Learn how to get the information from the reading material.

Difficult points:

Learn how to write an ad. Step One: Warming-up and Revision

Show the picture and ask:

What things do Lisa and her mother talk about? What things does Lisa buy from the shop? Do you like the things Lisa buy?

Tell the students: I like the sweater in the shop because it has a good price, only 20 dollars. I think I can afford the price. What about you? What things do you like best? Why?

Step Two: Reading

<1> After Lisa and her mother leave the shop, they come to Huaxing Clothes Store. There they find an ad. Look, here’s the ad about Huaxing Clothes Store.

Ask the students to read it and try to get the information about the Clothes Store. And try to guess the meaning of the new words: each, anybody, very, our, then answer the following questions:

1. How much are the sweaters?

2. How much are the bags for sports?

3. What colours are the T-shirts for girls?

4. How much are the socks for boys?

<2> Read the ad in 3a with the class.

Step Three: Groupwork

Tell the students: You have a chance to be business people. Divide the students into some groups, each group has 6students. And have each group based at a “stall” in

the classroom. The group can either provide their own materials to sell or prepare the paper things.(Such as: bike, watches, shoes?), provide each group 200RMB.

1. First each group writes down an ad according to 3a.

2. Choose several group to read their completed ad to the class.

3. Explain that at the end of the activity, the group with the most value in money and goods is the winner.

$. Give the students a certain time and let them start.

The group can report like this:

Our group sell?to?. They’re ?.yuan. And we buy?from?. They’re?yuan. So now we have?yuan.

Homework:

1. Copy and recite the new words 2. Help Mr Cool to finish an ad. (Section B 3b)

A: How much is this T-shirt? B: It’s seven dollars.

A: How much are these socks? B: They’re two dollars.

教后反思:

The Fourth Period(Section B 3a, 3b, 4,)

Teaching aims and demands:

4. Learn the new words and expressions.

5. Learn how to get the information from the reading materials.

6. Learn how to write an ad.

Important points:

4. Words and expressions: come, very, price, each, anybody, afford, our, see,

yourself, sorry, buy?from, sell?to

5. Learn how to write an ad

6. Learn how to get the information from the reading material.

Difficult points:

Learn how to write an ad. Step One: Warming-up and Revision

Show the picture and ask:

What things do Lisa and her mother talk about? What things does Lisa buy from the shop? Do you like the things Lisa buy?

Tell the students: I like the sweater in the shop because it has a good price, only 20 dollars. I think I can afford the price. What about you? What things do you like best? Why?

Step Two: Reading <1> After Lisa and her mother leave the shop, they come to Huaxing Clothes Store. There they find an ad. Look, here’s the ad about Huaxing Clothes Store.

Ask the students to read it and try to get the information about the Clothes Store. And try to guess the meaning of the new words: each, anybody, very, our, then answer the following questions:

5. How much are the sweaters?

6. How much are the bags for sports?

7. What colours are the T-shirts for girls?

8. How much are the socks for boys?

<2> Read the ad in 3a with the class.

Step Three: Groupwork

Tell the students: You have a chance to be business people. Divide the students into some groups, each group has 6students. And have each group based at a “stall” in the classroom. The group can either provide their own materials to sell or prepare the paper things.(Such as: bike, watches, shoes?), provide each group 200RMB.

1. First each group writes down an ad according to 3a.

2. Choose several group to read their completed ad to the class.

3. Explain that at the end of the activity, the group with the most value in money and goods is the winner.

$. Give the students a certain time and let them start.

4. Fill in the form, then try to report.

The group can report like this:

Our group sell?to?. They’re ?.yuan. And we buy?from?. They’re?yuan. So now we have?yuan.

Homework:

3. Copy and recite the new words

4. Help Mr Cool to finish an ad. (Section B 3b)

A: How much is this T-shirt? B: It’s seven dollars.

A: How much are these socks? B: They’re two dollars.

板书设计:

教后反思:

网站首页网站地图 站长统计
All rights reserved Powered by 海文库
copyright ©right 2010-2011。
文档资料库内容来自网络,如有侵犯请联系客服。zhit326@126.com