haihongyuan.com
海量文库 文档专家
全站搜索:
您现在的位置:首页 > 小学教育 > 小学英语小学英语

新版四年级下册PEP4__Unit6 B Let's learn

发布时间:2014-06-30 15:49:02  

PEP4 Unit6 How much is it?
Part B Let’s learn

nice
rice kite ice

pretty
eleven evening

¥500

expensive

¥40

cheap
chair China chicken tea peach teacher

Listen and match

nice

cheap
expensive pretty

Listen and match

2.The yellow socks are pretty,are they yours?

3.Wow,the blue pants are 150 yuan, too expensive.

1.Look at that dress. It’s so nice.

4. I don’t like the white shirt, it looks so cheap.

Pair work(P62)
What? a pretty dress a nice ( a cheap ( ) ) Who? Wan yi How much? ¥50

a expensive (

)

Mom: Amy, Look at that dress. It’s nice.

Amy: Yes, it is. It’s very pretty.
Assistant: Can I help you ?

Mom: Yes, How much is this dress?
Assistant: It’s ninety-nine yuan. Mom: Oh, that’s too expensive. Amy: I like it , Mom. Mom: Sorry , Amy. It’s too expensive.

Q1: Is that dress expensive?
Q2:How much is that pretty dress? Q3: Is that dress expensive?

Q2: Is that dress nice?

Yes, it is.
Q1:How much is that pretty

dress?

It’s ninety-nine yuan.
Q2: Is that dress expensive?

Yes, it’s too expensive.

1.Listen to the tape of
page 61-62. and try to imitate.
听58-59页录音,并模仿。

2.Ask the prices of your friends’ clothes in English.
用英语询问你朋友衣服的价格。


网站首页网站地图 站长统计
All rights reserved Powered by 海文库
copyright ©right 2010-2011。
文档资料库内容来自网络,如有侵犯请联系客服。zhit326@126.com